Туристичні ворота Закарпатської Гуцульщини

Недалеко від Рахова, на віддалі 13 км. у напрямку м.Ужгород знаходиться одна із найцікавіших атракцій України та нашого міста – географічний Центр Європи, про що свідчить знак і стелла. На знакові викарбовано латинською мовою „Locus Perennis Dilicentissime cum libella Librationis guae est in Austria et Hungaria confekta cum mensura gradum meridionalium et parallelorum ourm Europeum…MDCCCLXXXVII „ що в перекладі академіка Н.Тарасова українською мовою означає :„Постійне,точне,вічне місце.Дуже точно, із спеціальним апаратом , який виготовлено в Австрії і Угорщині,з шкалою меридіанів і паралелей, встановлений Центр Європи 1887„

Враховуючи те, що Центр Європи знаходиться на центральній автостраді Рахів-Ужгород, в 2004 році тут збудовано чудову колибу-музей, де відвідувачі можуть познайомитися не тільки із традиційною кухнею гуцулів, румин та угорців ,але ознайомитися і з багатою експозицією гуцульського побуту та традицій минулого століття.

Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах споруджено адміністрацією Карпатського біосферного заповідника у 90-х роках минулого сторіччя. Автором ідеї та безпосереднім організатором його створення є директор Карпатського біосферного заповідника, професор Гамор Ф.Д. Основні методичні та художньо-оформлювальні роботи, дизайнерські рішення виконані старшим науковим співробітником заповідника Покиньчередою В.Ф. та членами національної Спілки художників України В.В. Кікіньовим, Л.О. Гурською і К.В. Касьяненко.

Музейні експозиції, які займають понад тисячу квадратних метрів, складаються з двох органічно поєднаних розділів “Природні екосистеми Карпат” та “Історія природокористування в Українських Карпатах”. У межах першого розділу в екологічному плані подається інформація про історію формування Карпатських гір, їх геологію, геоморфологію, основні типи ландшафтів, рослинний і тваринний світ, а також про гори в цілому як своєрідні феномени природи. Цей розділ доповнюється акватераріумним комплексом, який містить діючу модель гірського водотоку з характерними водними і біляводними мешканцями.

У другій частині експозиції розкриваються унікальність і самобутність традиційного гірського землеробства, лісокористування, полонинського господарства тощо, які є невід’ємною частиною культурного надбання українських горян.

Для висвітлення тематики музею використані діорами, макети, муляжі, панно, комплексні стенди, панорами тощо, які на-повнені натурними експо-натами і артефактами. Серед них багаті геологічні, палеонтологічні, зоологічні, археологічні колекції, елемен-ти народного побуту і культури, діорами “Полонинське господарство”, “Бокораші”, “Карстові пече-ри”, “Життя первісної люди-ни”, “Гуцульське весілля”, “Букові праліси”, “Інтер’єр гуцульської хати” , “Зимові Карпати”та інші.Крім того, на базі музею успішно працює еколого-освітній центр.